NASI NA EDK

 

     Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK) to wydarzenie religijne zainicjowane przez ks. Jacka Stryczka. Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek kościoła, przekształcenie jej w pieszą, nocną wędrówkę (trasy mają po około 40 kilometrów oraz głębokie przeżycie i doświadczenie własnej słabości. Ideą przyświecającą EDK jest schemat „wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie”.

     Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest zorganizowaną pielgrzymką, lecz indywidualną praktyką religijną. Sztab EDK dostarczają jedynie rozważań na stacje drogi krzyżowej i propozycję tras, ale samo ich pokonanie i decyzja o ostatecznym kształcie trasy należy do uczestników. Uczestnicy pokonują trasy w grupach nie większych niż 10 osób.

     Z naszej parafii na EDK po raz pierwszy wyruszyła grupa 30 młodych pod opieką ks. Tomasza Starca oraz ks. Tomasza Chrupka. W tym roku nasza młodzież zmierzyła się z błękitną trasą św. Wawrzyńca (ok. 30 km). Po lekkim zmodyfikowaniu trasy, zakończyliśmy modlitwę o 3 w nocy, przy ostatniej stacji, czyli Kościele parafialnym św. Elżbiety.

     Wszystkim uczestnikom udało się zakończyć nabożeństwo szczęśliwie. Kosztowało ono wiele samozaparcia i wysiłku, ale tylko rzeczy, które wymagają, dają satysfakcję.  Na uznanie zasługuje dwóch chłopaków z naszej grupy młodzieżowej: Jakub Marczyk oraz Marcin Łacniak, którzy pokonali trasę blisko 60 km. Szli ciągiem 16 godzin! Zdjęcie ich trasy oraz nabitych kilometrów znajdziecie w galerii.

     Niech przykład wszystkich tych młodych i odważnych ludzi mobilizuje kolejne pokolenia! Zachęcamy także do oglądnięcia zdjęć z Mszy Świętej inaugurującej EDK w Biegonicach.

 

Więcej...

 

Galeria zdjęć