PIELGRZYMKA NA ŚWIĘTY KRZYŻ

STARY SĄCZ POD KRZYŻEM NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

 

     14 września w dniu Podwyższenia Krzyża Świętego, w dniu kiedy cała Polska stanęła pod krzyżem w wielkiej modlitwie. Akcja Katolicka wraz z parafianami ze Starego Sącza wyruszyła na pielgrzymi szlak na Święty Krzyż. Swą pielgrzymkę rozpoczęliśmy poranną modlitwą na którą składały się Godzinki , różaniec a w drodze powrotnej koronka do Bożego miłosierdzia i droga krzyżowa. Kulminacyjnym momentem tego dnia była eucharystia . O godz. 12.00 na Świętym Krzyżu odbyła się msza św. pod przewodnictwem Ks. Bp Krzysztofa Nitkiewicza – ordynariusza sandomierskiego. Ks. biskup podczas homilii powiedział, że krzyż wyruszył z Jerozolimy aby wypełnić sobą cały świat. Przypomniał także, aby zawsze trwać przy Krzyżu. Opłakujmy pod krzyżem nasze grzechy . Podążajmy za Zbawicielem z naszymi krzyżami. Z Chrystusem jesteśmy bezpieczni.  Należy bronić tego znaku, nie pozwalać profanować i poniżać jak miało to miejsce na Krakowskim Przedmieściu, w Stalowej Woli i w innych miejscach. Pamiętajmy w naszych modlitwach o naszej Ojczyźnie, o tych, którzy sprawują władzę i o tych, których niebawem będziemy wybierać. Musimy stanąć w obronie chrześcijan. Ks. bp. przywołał słowa bł. ks. Sopoćko; Spójrzcie na ten Chrystusowy Krzyż abyśmy pozostali przy życiu....

     Po mszy św. wszyscy zebrani zostali pobłogosławieni Czcigodną Relikwią Drzewa Krzyża Świętego, którą mogli uczcić przez ucałowanie w Kaplicy Krzyża św. Oprócz wielkich przeżyć duchowych i modlitwy mogliśmy zobaczyć miejsce do którego przybyliśmy. Już na parkingu czekał na nas przewodnik w postaci pani Ewy ubranej w kielecką regionalną sukienkę a w ręku trzymającej miotłę. Pani Ewa zapewniła nas że nie jest czarownicą z Łysej Góry. Opowiedziała nam o sabacie czarownic i zobaczyliśmy gołoborze. Nazwa gołoborze jest terminem ludowym nadanym przez miejscową ludność. Określa ona obszary bezleśne (gołe od boru) znajdujące się na stokach pasm górskich. W Świętokrzyskim Parku Narodowym występują one zarówno na północnym jak i południowym stoku pasma Łysogórskiego .

     Następnie podeszliśmy pod klasztor który usytuowany jest na dużej wysokości górując nad całą okolicą. Jest to najstarsze polskie sanktuarium w którym przechowywane są  relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Relikwie podarował kościołowi w XII w. św. Emeryk, syn węgierskiego króla Stefana. Według tradycji pierwszy kościół (rotundę) wzniosła w 966 r. Dąbrówka, żona Mieszka. W 1006r opactwo benedyktyńskie założył Bolesław Chrobry. Od X w. aż do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni. Od 1936 r. świątynia stała się kościołem klasztornym a opiekę po dziś dzień nad nią sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej.

     W średniowieczu oraz później, aż do kasaty opactwa w1819r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce. Mnisi przechowywali cenne dzieła sztuki, literatury i nauki, prowadzili znane skryptorium tj. warsztat, w którym przepisywali księgi, m.in. Kazania Świętokrzyskie, prowadzili badania przyrodnicze i naukowe. Na Świętym Krzyżu jest pochowanych wiele znakomitych osobistości, m.in. książę Jeremi Wiśniowiecki.

     Święty Krzyż piękne miejsce,w naszej polskiej krainie wśród otaczającej go przyrody. Nam pomału przyszło zakończyć pobyt w tam niesamowitym miejscu i wracać do domu. Dziękując Bogu w Trójcy Świętej jedynemu szczęśliwie wróciliśmy do Starego Sącza.


                                                                                                     Agata Wolak-Kowalik

 

Galeria zdjęć